Ofiste sarı arka planın önünde iki mutlu adam

Üretkenlik

Ortak Çalışma Alanının Beklenmeyen Avantajları

Matthew Jenkin, ortak çalışma alanlarının güzelliğinin sizin için en uygun olan ortamı seçebilmenizde olduğunu söylüyor. Ama hepsi bununla sınırlı değil. Faydaları gerçekten artırmanın birkaç farklı yöntemi daha var.

 

İster bir start-up girişimcisi ister büyük bir küresel şirket çalışanı olun, ortak çalışma kavramına biraz olsun aşinasınızdır. Fakat sunduğu tüm faydaları bildiğinizden emin misiniz? Burada ortak çalışma alanınızın pek de aşikâr olmayan avantajlarını paylaşıyor ve bunları kendi hedefleriniz için nasıl kullanabileceğinizi aktarıyoruz.

1. Ortak çalışma alanınızı dikkatlice seçin

Çalışma alanınızdan en fazla verimi alabilmek adına, öncelikle sizin için doğru olan alanı seçtiğinizden emin olmalısınız. Sektör türünüz (yaratıcı veya profesyonel), işletme düzeniniz (girişim veya kurumsal şube) ve kişisel tercihleriniz ("Eve ne kadar yakın olmak istiyorum?") iş yeri olarak seçeceğiniz yere karar verirken etkili olacaktır.

İşletmesini ortak çalışma alanından yürüten Rochelle White PR şirketinin sahibi Rochelle White şöyle ifade ediyor: "İşinize uygun olan bir alan seçmek çok önemlidir. Örneğin, birçok etkinliğin olduğu hareketli ve yaratıcı alanlardan hoşlanıyorsanız buna uyan özelliklerdeki ortak çalışma alanlarına yönelin. Eğer daha küçük ve pek etkinlik olmayan bir yeri tercih ediyorsanız bunu arayın. Burası işinizin evi hâline gelecekse iyi bir uyum yakalamanız önemlidir."

White sözlerini şöyle sürdürüyor: "Çok fazla seçenek var. Bir şeyler öğrenebileceğiniz, birlikte çalışabileceğiniz veya iş birliğinde bulunabileceğiniz insanların olduğu alanlara yönelin. İşletmelerin büyümesi ve gelişmesini sağlayan işte budur. Herkes işinde farklı bir kademededir ve bu tür yerler bunun için harikadır."

2. Sohbet edin

Ortak çalışma, sizin gibi düşünen kişilerle tanışmanız ve hesapları nasıl dengeleyeceğiniz, çalışmıyorken nasıl işten uzak kalacağınız veya günlük olarak işlerinizi nasıl hafifleteceğinize dair ipuçları ve püf noktaları öğrenmeniz için bir fırsat sunar.

Sigorta karşılaştırma web sitesi Cuuver.com’un(1) kurucusu Steve Pritchard diğer şirketlerle çalışma alanını paylaşmanın ilişkiler geliştirmek için harika bir yol olduğunu söylüyor. Fakat insanları sıkboğaz etmemek için uyarıda bulunuyor.

Pritchard şöyle ifade ediyor: "Ortak çalışma alanına ilk girdiğinizde oldukça tuhaf gelebilir. Oradaki herkes sizinle konuşmak istemeyecektir. Bazıları yalnızca çalışmak için oradadır ve orayı sosyalleşmek veya ağ oluşturmak için kullanmayı hiç düşünmemektedir. Dolayısıyla sohbet açmak, kimlerin aynı çalışma alanını paylaşmanın ötesinde bir iş ilişkisi geliştirmeye ilgileri olduğunu görmek için havayı koklamanızın ideal yoludur."

"İlişkiler gelişebilir ve birkaç hafta sonra aynı mekânda çalışmakta olduğunuz kişilerle daha konforlu, gayriresmî sohbetlere girebilir, ticaret ipuçları ve anılarınızı paylaşabilir, işinizde ilerlerken işinize yarayacak bilgiler edinebilirsiniz."

Maket parçaları biçiminde ofis eşyaları

Ortak çalışma deneyiminiz ondan ne yaratacağınıza bağlıdır, bu nedenle fırsatınız varken olanaklarınızı geliştirin.

 

3. Alandaki farklı noktalarda çalışmayı deneyin

Merkez ofisinizdeki çalışma masanıza yapışıp kaldığınız günler geride kaldı. Ortak çalışma alanında, genellikle o gün yaptığınız işin türüne göre hareket etme ve farklı yerlerde oturma esnekliği vardır. Toplantı odalarından mola yerlerine ve mekandaki kafelere kadar, ruh halinize ve hedeflerinize uyan bir mekânı seçebilirsiniz.

Ann Smarty, "Müşterilerle buluşmak için küçük odalar kiralayın veya çocuksuz bir bölgeden müşterilerinizi aramak için sakin bir oda bulun." diyor(2).

4. Ofis yöneticisini tanıyın

Ortak çalışma alanınızdaki haftalık olayları bilmenizin belirgin yararları olacaktır. Başınızı öne eğip kendi işinize odaklanmanız kolay olsa da, kolay ağ oluşturma ve geliştirme fırsatlarını kaçırabilirsiniz. Neler olduğuyla ilgili anında bilgi edinmek için ofis yöneticisiyle arkadaş olun (ya da en azından sadece selam vermenin ötesine geçin). Ofis yöneticisi binada başka hangi şirketlerin çalıştığını bilmekle kalmaz, aynı zamanda bu kişiler sizi planlanan etkinlikler, yerel bölgede yapabilecekleriniz ve görebileceklerinizle ilgili bilgilendirebilecek en doğru kişilerdir.

Ortak çalışma uzmanı Yifu Huang şöyle söylüyor: "Ortak çalışma alanında, bir topluluk yöneticisinin görevi hafife alınmamalı(3). Bu kişi yeni gelenleri sıcak bir gülümsemeyle karşılar, sosyal etkinliklerin organizasyonundan sorumludur, iş birlikçi bir ortam yaratır ve her üyenin rahat hissetmesini sağlar."

Fakat onları sorguya çekmekten veya onlara sıkıntı vermektense, onlarla kullanışlı bir ilişki geliştirmelisiniz. Bununla birlikte, siz de karşılığında ne sunabileceğinizi düşünmelisiniz. Örneğin, ofis yöneticisinin diğer çalışanlara işletmenizden bahsetmesinden ve sizi yeni fikirleri denemek için başvurulacak biri olarak tavsiye etmesinden memnun olur musunuz?

5. Doğru araçları edinin

Geleneksel bir ofisin konforundan ve güvenliğinden ayrılmak aynı zamanda ne işle meşgul olursanız olun, size yardımcı olacak doğru ekipmanla ilgili düşünmenizi gerektirecektir. Bir dizüstü bilgisayarınız ve telefonunuz olması gerektiği aşikârdır, peki taşımak isteyebileceğiniz diğer temel araçlar neler olabilir?

Öğrenci ve mezun destek sitesi HelloGrads’i(4) Aralık 2016’da açan Sophie Phillipson, ortak bir çalışma alanında kalıcı bir masa sahibi. Phillipson sahip olduğu en önemli parçanın harici bellek olduğunu söylüyor. Çünkü işletmesi her gün video mülakatları ve grafikler gibi bir sürü büyük dosya üretiyor. Şöyle söylüyor Phillipson: "Dizüstü bilgisayarımı kaybetsem ve verilerimi yedeklemediysem bu çok büyük bir sorun yaratır, çünkü orada onlar olmadan yapamayacağım yılların birikimi var."

Phillipson aynı zamanda bir dizüstü bilgisayar standı kullanmayı öneriyor: "Farklı kafelerde çeşitli yüksekliklerdeki masalar, sandalyelerde ve bazen kucağımda bilgisayarla çalışarak vakit geçirdiğim için sırt ağrısı ve duruş bozukluğuyla mücadele ettim. Stant bana gerçekten yardımcı oluyor."

Kulaklık, Phillipson’ın alan daha kalabalık ve gürültülü hâle geldikçe konsantre olabilmesine yardımcı olan bir diğer araç. Etrafınızdaki sesi kesmek istiyorsanız müzik olmadan da gürültüyü engelleyebilen kulaklıkları tercih edin.

6. Ortak çalışma alanını her zaman kullanmanız gerekmediğini bilin

Mantık dışı gelebilir ama ortak çalışma alanınızdan en yüksek verimi alabilmenin bir yolu da orayı her zaman kullanmamak olabilir. Ortak çalışma, yaratıcı bir iş üzerindeyseniz harika olabilir ama idari işler için durum değişebilir. Sizin için bunun tam tersi olması da mümkündür. Eğer çalışanı olduğunuz şirketin bir merkez ofisi varsa çalışma arkadaşlarınızla toplantı yapmak üzere aylık olarak burayı ziyaret etmenin faydasını görebilirsiniz.

Entrepreneur’deki bir makalede(5), Araminta Marketing’in kurucusu Araminta Sheridan doğru dengeyi nasıl kurduğunu şöyle anlatıyor: "Haftanın üç gününü ofiste (aslında ofis olarak kullandığımız bir apartman dairesinde), bir gününü ortak çalışma alanında ve bir gününü de evde geçiriyoruz, böylece hepsinin avantajlarından yararlanabiliyoruz."

 


Matthew Jenkin, Birleşik Krallık’ta yaşayan bir gazeteci ve The Guardian gazetesinin iş arayanlar ve kariyer değiştirenler için sunduğu topluluk sitesi Guardian Careers’ın eski editörüdür.

Kaynaklar:

(1) http://www.cuuver.com/

(2) https://www.entrepreneur.com/article/287882

(3) https://www.coworkingresources.org/blog/community-manager

(4) https://hellograds.com/

(5) https://www.entrepreneur.com/article/309197