Bir dizüstü bilgisayar ve ahşap maket evler

Üretkenlik

Evden çalışma hakkındaki şaşırtıcı gerçek

Raporlara(1) göre, evden çalışan insanların sayısı on yıl içinde yüzde 115 arttı. Ama bu, her çalışan veya her işveren için uygun bir model değil. Bu modelin artılarını ve eksilerini araştıran Matthew Jenkin beklenmedik bir sonuca varıyor.

 

İstediklerini giyiyor, kendi saatlerini seçiyor ve bir daha asla işe gidip gelmek zorunda kalmıyorlar: Evden çalışanların hayatı, ofis çalışanları için adeta bir gıpta konusu. Takım elbiseyi ve çalışma masasını bir kenara atıp pijama ve kanepeyi tercih etmek kulağa daha rahat gelebilir. Peki bu gerçekten üretkenliği artırıyor mu?

ABD’de(2) ve Birleşik Krallık’ta(3) rekor sayıda insan artık evden çalışıyor. Uzmanların tahmini ise bu sayının artmaya devam edeceği yönünde. Boston merkezli danışmanlık şirketi Strategy Analytics’in araştırmasına göre, dünya çapındaki uzaktan çalışan iş gücü 2016 yılında tüm çalışanların yaklaşık yüzde 38,8’ini oluştururken 2022’de bu oran yüzde 42,5’e yükselebilir(4). Başka bir araştırma ise 10 yıl içinde, çalışanların üçte birinin evden çalışıyor olacağını gösteriyor(5).

Aslında bu rakamlar çok da şaşırtıcı değil. ABD kariyer sitesi FlexJobs tarafından 2017’de yapılan bir anket, uzaktan çalışmanın en çok aranan avantaj olduğunu gösterdi ve çalışanların yüzde 81’i bunu en çok istediği esnek çalışma türü olarak seçti(6). Giderek daha fazla şirket, çalışanlarına uzaktan veya evden çalışma olanağı sunarak artan talebe karşılık veriyor. 2017 yılında Amazon, yıl sonuna kadar, uzaktan çalışacak 5.000 kişiyi işe alacağını açıkladı(7). Apple ise kısa süre önce evden çalışma pozisyonları için bir iş ilanı yayımladı(8).

Daha fazla katılım

Dışarıdan bakıldığında evden çalışmanın sağlam bir temeli var gibi görünüyor. Sayıları giderek artan araştırmalar, evden çalışanlar da dahil olmak üzere uzaktan çalışanların, ofis personeline kıyasla günlük rollerinde daha etkili olduklarını gösteriyor. Çin seyahat web sitesi Ctrip’teki çalışanlarla ilgili 2014 yılında yapılan bir araştırmada, yalnızca ofisten çalışan personelle düzenli olarak uzaktan çalışan personelin verimliliğini karşılaştırıldı. Araştırmanın sonucunda, uzaktan çalışanların ofis çalışanlarından yüzde 13,5 daha fazla satış görüşmesi yaptığı görüldü(9). Bu rakam, neredeyse tamamen ekstra bir günlük işe denk geliyor. Ayrıca ofisteki insan oranı yarıya indirildi ve iş memnuniyetinin daha yüksek olduğu bildirildi.

2016 yılında Amerika’daki uzaktan çalışanlarla yapılan bir ankete göre, evden çalışanların yaklaşık yüzde 91’i, ofiste olduğundan daha üretken olduğunu düşünüyor(10). Ayrıca, Canada Life Group tarafından yapılan araştırma sonucunda, evden çalışanların üretkenliklerine 10 üzerinden 7,7 puan verirken açık planlı ofislerde çalışanların puanın 6,5 olduğu görülmüştür(11). Yakın zamanda yapılan bir Gallup araştırması da, haftada üç ila dört gün evden çalışan kişilerin, her gün ofiste çalışan kişilerden daha çok "katılım sağladıklarını" hissetiklerini göstermiştir(12).

Sistemdeki eksiklikler

Ancak, evden çalışma sistemine geçiş için her ne kadar acele edilse de herkes ikna olmuş durumda değil. 500’den fazla çalışan ve yöneticinin esnek çalışmaya karşı tutumunu inceleyen, LSE’nin gerçekleştirdiği bir araştırma(13) sonucunda, olumlu etkilerin çoğunun zaman içinde azaldığı görüldü. Çalışanlar artık evden çalışmayı bir ayrıcalık olarak görmüyor ve ofis çalışanlarından farklı davranmadan benzer sonuçlara ulaşıyorlardı.

İşverenlerden gelen profesyonel desteğin eksik olduğu hissedildi ve araştırma sonucunda, iş arkadaşları arasındaki iletişimin zayıf ve yüz yüze etkileşimlerin sınırlı olduğu görüldü. Sonuç olarak, çalışanlar işverenlerine mesleki gelişimlerini aksatmalarından dolayı sinirlendiler ve şirkete olan bağlılıkları azaldı.

IBM ve Yahoo gibi büyük şirketler, sonuç olarak üretkenlikte bir düşüş görünce bu araştırmayı da destekleyerek uzaktan çalışma politikalarını tersine çevirdiler(14).

Evden çalışmanın başka bir yanıysa insan psikolojisini temelinden değiştirmemesi. Eğer ofiste çalışırken üretken değilseniz televizyon, ev işi ya da buzdolabındaki yarısı yenmiş cheesecake gibi dikkat dağıtan bir çok unsurun olduğu ev ortamında çalıştığınızda da bu durum değişmeyecektir. Etkili bir şekilde çalışmanıza yardımcı olacak taktik ve stratejilere hâlâ ihtiyaç duyarsınız.

Hatta 2017 yılında gerçekleştirilen Regus anketine katılanlar, evden çalışırken yalnız kaldıklarını, diğer profesyonellerle etkileşim kuramadıklarını, sık sık buzdolabına yöneldiklerini ve aile üyelerinin gürültüsünden rahatsız olduklarını belirtti.

Mutlu bir şekilde evden çalışan bir kadın

Evde çalışırken üretkenliğiniz kadar soyutlanma hissiniz ve yalnızlığınız da artabilir.

 

İş birliğine dayalı alanlar

Belki de ihtiyaç duyulan şey, koltuğa yayılmayı ortadan kaldırırken uzaktan çalışmanın üretkenlik avantajlarını birleştiren bir çalışma alanı çözümüdür. Öyleyse, uzaktan veya evden çalışmanın artmasıyla birlikte, üyelerin işbirliği yapabilecekleri ve benzer fikirlere sahip insanlarla iletişim kurabilecekleri ortak çalışma alanlarına duyulan ihtiyacın da artması şaşırtıcı değil. 2017 yılında, dünyada 15,500 ortak çalışma alanı vardı(15). Bu rakam, 2016 yılındaki 12,100 seviyesinden yükseldi ve 2018 yılında 18,900’e çıkması bekleniyor.

Sanal asistanlık hizmeti Time etc’nin(16) kurucusu Barnaby Lashbrooke, ofis kavramının yok olmayacağına inanıyor ve ofislerin birçok insan için verimli bir çalışma alanı olduğunu düşünüyor. Evden çalışmanın şirketindeki her çalışan için en verimli yol olmayacağını fark etti ve bu nedenle evden çalışmayı isteğe bağlı bir seçenek olarak sundu. Lashbrooke, bazı işletmelerin ve çalışanların evden çalışma konusunda, kişiliklerine uygunluğunu düşünmeden çok hızlı karar vermiş olduğunu öne sürüyor.

Lashbrooke şöyle açıklıyor: "Evden çalışma her birey için özel olarak şekillendirilmelidir. Eğer hiçbir değerlendirme yapmadan tüm çalışanları evden çalışmaya zorlarsanız enerji ve insan etkileşimine ihtiyaç duyan insanları ıssız bir depoya kapatmış gibi olabilirsiniz ve bu uygulama büyük olasılıkla pek verimli olmaz."

Evden çalışanlar için en büyük zorluklardan biri, sosyal etkileşim için fırsat bulmaktır. Kudzi, ofis ortamının, ister geleneksel bir ofis isterse ortak çalışma alanı olsun, toplantıları kolaylaştırmak ve önemli bağlantılar kurmak söz konusu olduğunda üst sıralarda yer aldığını söylüyor.

Şunları söylüyor Kudzi: "Ayaküstü muhabbetler genellikle resmi olmayan anlarda gerçekleşiyor. Bu muhabbetlerle şirket içinde neler olup bittiğine dair birçok şey öğreniyorsunuz. Ofiste çalışmanın bazı unsurlarının önemli olduğunu düşünüyorum. Kendiniz için çalışıyor olsanız bile, başka insanların yanında olduğunuz ve bazı resmî olmayan bağlantılar kurabileceğiniz bir zaman yaratmak da aynı derecede önemli."

Dengeyi bulmak

Tüm bunlarla birlikte, evden çalışma kavramını bütünüyle ortadan kaldırmak zorunda değiliz. Yapmamız gereken şey, dengeyi bulmak. Örneğin toplantılar ve zaman sınırı olan işler için paylaşımlı ofis alanlarını, daha yaratıcılığa dayalı veya tek kişilik işler için ise evden çalışmayı kullanabiliriz.

Bu, evden çalışma ile ofiste çalışmayı bambaşka iki şey olarak görmeyi bırakmamıza yardımcı olur. Yaşam tarzı blogu All Things Bright & Good’un kurucusu ve Work From Home’un yazarı Judy Heminsley, evden çalışan birçok insanın ilk zamanlar 9-5 çalışma alışkanlığından kurtulmakta zorluk çektiğini ve başlarda bu düzeni korumanın onlar için daha kolay olabileceğini söylüyor.

Heminsley durumu şöyle açıklıyor: "Konuştuğum birçok insan 9-5 çalışma alışkanlıklarından ancak birkaç yıl içinde kurtulabildiğini söylüyor. İnsanlar sanayi devriminden beri bu şekilde çalıştıklarından bu durum sosyal bir alışkanlık hâline gelmiş durumda. Uzaktan çalışmaya başladığınızda bu güvenceyi oluşturmanız gerekiyor."

Ayrıca iş koçu Ruth Kudzi’ye göre, nerede olduğunuz fark etmeksizin, evden çalışırken olabildiğince üretkenlik sağlayabilmek için gününüzü bir düzene oturtmalısınız. Kudzi: "İşlerinizi planlamalı ve düzenli aralıklarla mola vermelisiniz. Aynı anda birden fazla şeyle ilgilenmemelisiniz. Ofis saatlerine bağlı kalmanıza gerek yok ancak en üretken şekilde çalıştığınız saati belirlemeniz ve disiplinli olmanız gerekiyor."

 


Matthew Jenkin, İngiliz serbest gazeteci ve The Guardian gazetesinin iş arayanlar ve kariyer değiştirenler için sunduğu topluluk sitesi Guardian Careers’ın eski editörüdür

Kaynaklar:

(1) https://www.flexjobs.com/2017-State-of-Telecommuting-US/

(2) http://money.cnn.com/2017/06/21/pf/jobs/working-from-home/index.html

(3) https://www.tuc.org.uk/news/home-working-fifth-over-last-decade-tuc-analysis-reveals

(4) https://www.strategyanalytics.com/strategy-analytics/news/strategy-analytics-press-releases/strategy-analytics-press-release/2016/11/09/the-global-mobile-workforce-is-set-to-increase-to-1.87-billion-people-in-2022-accounting-for-42.5-of-the-global-workforce#.Wv28O0gvw2w

(5) https://www.inc.com/suzanne-lucas/survey-most-companies-lack-a-telecommuting-policy-heres-how-to-get-yours-started.html

(6) https://www.cnbc.com/2018/01/04/the-top-25-companies-that-will-let-you-work-from-anywhere.html

(7) https://www.cnbc.com/2017/04/17/amazon-is-hiring-5000-remote-workers-this-year–but-theres-a-catch.html

(8) https://www.apple.com/jobs/us/aha.html

(9) https://hbr.org/2014/01/to-raise-productivity-let-more-employees-work-from-home

(10) https://www.forbes.com/sites/victorlipman/2016/05/02/are-remote-workers-happier-and-more-productive-new-survey-offers-answers/#32fb739e6663

(11) http://autotime.co.uk/homeworkers-more-productive-than-office-based-staff/

(12) https://www.nytimes.com/2017/02/15/us/remote-workers-work-from-home.html

(13) http://etheses.lse.ac.uk/3349/

(14) https://www.forbes.com/sites/carolkinseygoman/2017/10/12/why-ibm-brought-remote-workers-back-to-the-office-and-why-your-company-might-be-next/#6350779316da

(15) https://www.statista.com/statistics/554273/number-of-coworking-spaces-worldwide/

(16) https://web.timeetc.co.uk/virtual-assistant/index.php?kw=a%2520personal%2520assistant&ref=Google-1&gclid=EAIaIQobChMI6qne4b6N2wIVA_hRCh2CeQ8vEAAYASAAEgJNMfD_BwE